Historie Sboru dobrovolných hasičů ve Velkých Pavlovicích
• První zmínka o založení našeho sboru byla zaznamenána 1. září 1890 při zasedání obecního zastupitelstva. 16. září 1890 byl Sbor dobrovolných hasičů ve Velkých Pavlovicích oficiálně založen. Při svém založení měl celkem 34 členů, kdy hlavním iniciátorem a zakladatelem byl Tomáš Domanský.
• K tomu, aby sbor plnil své poslání, bylo třeba zakoupit vybavení a potřebné nářadí. Hned po svém založení byla proto zakoupena čtyřkolová koňská stříkačka a 200 m hadic v hodnotě 600 zlatých. Žebříky a další potřebné nářadí zakoupil z vlastních prostředků pan Tomáš Domanský, který také v roce 1891 postavil, opět vlastním nákladem, hasičské skladiště. (Dnešní domov hasičů, který byl opraven v roce 2000 a posléze zmodernizován v roce 2021).
• Jak postupovala léta, měnila a rozšiřovala se i činnost sboru. V roce 1930, při oslavách 40 let svého trvání, měl sbor již 52 činných členů, 24 přispívajících členů, 6 žen a 23 členů dorostu. Sbor vedle hasičského a samaritánského výcviku organizoval i hasičské plesy, taneční zábavy, hody a národopisné slavnosti, ochotnická představení, výlety, zájezdy apod. V období II. světové války byla činnost sboru velice slabá. Obnovena byla ihned po skončení války a mohlo se tak navázat na předválečné tradice.
• V roce 1949 sbor zakoupil a pro hasičské účely upravil automobil Škoda - Hispania v hodnotě 55.000 Kč. V roce 1950, při oslavách 60 let trvání sboru, kterých se zúčastnilo 660 krojovaných členů a členek z širokého okolí, byl pokřtěn nový hasičský prapor SDH Velké Pavlovice.
• Od roku 1953 činnost sboru upadala tak, že koncem roku 1960 měl sbor pouze 23 členů a to většinou pasivních. Tímto také vstupujeme do dalšího období. Období poznamenané celou řadou změn a to jak v samotném systému požární ochrany, tak ve změnách vedení sboru a změnách v technice. Sbor byl v tu dobu vybaven vozidlem Tatra 70 A s agregátem. V roce 1957 bylo sboru přiděleno vozidlo DVS Tatra 805 vybavené motorovou stříkačkou PS-8. Od roku 1960 se činnost sboru pozvolna zlepšovala a začal plnit své hlavní poslání.
• V roce 1978 bylo sboru přiděleno skříňové vozidlo TV 41, které bylo svépomocí upraveno pro požární účely. Toto období přineslo i nárůst členské základny sboru. Jestliže se počet členů v 60. letech pohyboval okolo 23 - 35, v roce 1971 jich bylo již 60 a v roce 1980 dokonce 70 činných členů a 27 mladých hasičů. V letech 1986 - 1989 bylo sboru přiděleno požární vozidlo CAS 16 Š 706 RTP. Tímto se sbor stal nedílnou součástí hasebního plánu okresu. Byl povoláván i do vzdálenějších obcí na pomoc při likvidaci požárů a postupně byl vybavován pracovními stejnokroji, ochrannými pomůckami a nezbytně nutným nářadím.
• V roce 1988 byl zaznamenán požár, který se řadí mezi největší požáry nejen na okrese, ale i v republice. 11. května v ranních hodinách začalo hořet v Jihomoravských drůbežářských závodech. Požár se rychle rozšířil do půdních prostor, které sloužily jako sklad. Škoda byla vyčíslena na 9.980.800 Kč.
• V letech 1990-2000 bylo řešeno mnoho problémů, a to nejen vnitřních, ale i ze strany státu a našeho ústředí. Osudným se stal červen roku 1990, kdy byl svolán ustavující sjezd. Zde došlo k přejmenováni Svazu požární ochrany na Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. SH ČMS se tak dostalo mezi zájmové organizace. Záměrem funkcionářů bylo zrušení dobrovolných hasičů s tím, že je potřeba vytvořit velké a dobře placené hasičské záchranné sbory. Jen díky iniciativě některých vedoucích funkcionářů sdružení, starostů okresních sdružení a včasná reakce Ministerstva vnitra a vlády se tento záměr nezdařil. Dost sborů tento nápor nevydržely a postupně zanikaly. Velkou roli zde sehráli také starostové obcí, kteří se nechali ovlivnit. Zpočátku se tato situace odrazila i v činnosti našeho sboru, ale v roce 1992 byl sbor konsolidován a mohl tak začít plnit své hlavní poslání ve všech směrech.
Současnost Sboru dobrovolných hasičů ve Velkých Pavlovicích
Jednotka sboru dobrovolných hasičů
• V roce 1999 byla zřízena jednotka SDH Velké Pavlovice (JPO II). Jednotka byla vybavena dvěma vozidly. Avií pro přepravu družstva a také cisternou Škoda 706 RTHP. V roce 2000 byla zakoupena od státního podniku ČEPRO na podvozku Tatra 148 cisternová automobilová stříkačka a i z tohoto důvodu byla opravena hasičská zbrojnice a přistavěno nová garáž.
• Jednotka byla na tuto dobu vybavena standardně, včetně zapůjčených dýchacích přístrojů Saturn od HZS. Zásahové obleky a přilby si však mezi sebou členové půjčovali. Ty byly pro všechny členy zakoupeny až v pozdějších letech.
• Vyhlašování poplachu k mimořádným událostem probíhalo v roce 2000 a později pomocí sirény umístěné na hasičské zbrojnici (dálkově ovládané operačním střediskem v Břeclavi) a pomocí sms zpráv na „služební telefony, které si sloužící hasiči mezi sebou předávali při tzv. střídání služeb, každý den na hasičské zbrojnici v 19.00 hodin. Sloužící družstvo o čtyřech členech drželo, a stále i v současnosti drží pohotovost v místě bydliště s tím, že musí vyjet k zásahu do pěti minut od vyhlášení poplachu.
• Po vzniku krajů, v našem případě Jihomoravského kraje bylo možná žádat o dotaci z jeho rozpočtu na vybavení jednotek. Bylo tak činěno pravidelně každý rok, a i z tohoto důvodu byla postupně vybavena jednotka téměř do úrovně profesionálních sborů. Jihomoravský kraj přispěl také na koupi kompletně vybaveného vozidla MAN CAS 20 v roce 2007, staršího DA Ford Tranzit (2010) anebo na poslední vozidlo TATRA 815-7 CAS 30 v roce 2017, které bylo rovněž vybaveno kompletně dle legislativy. Obě cisterny byly zakoupeny i s pomocí dotace státní, v případě Tatra 815-7 ještě i z dotačního programu IROP.
• V současné době má jednotka 16 členů. Z toho jsou čtyři členové velitelé a sedm jich může vykonávat funkci strojníka. Počet zásahů velkopavlovické požární jednotky v kalendářním roce se velmi liší, pohybuje se ale většinou v rozmezí 40-60 zásahů. Hasiči jsou stále svoláváni sirénou, akorát nyní již umístěnou na budově základní školy, dále pomocí sms zpráv na své soukromé telefony a také pomocí speciální aplikace na mobilní telefony. Siréna je spouštěna dálkově operačním střediskem v Brně.
• Náklady na požární ochranu se pohybují ročně 700-900tis.Kč.
Sbor dobrovolných hasičů
• Sbor dobrovolných hasičů je zcela něco odlišného od jednotky sboru dobrovolných hasičů. Byť to tvoří většinou ti samí členové. Sbor je spolek, jednotka SDH je zřízena obcí. V našem případě městem Velké Pavlovice. Zjednodušeně řečeno, co vlastní město nevlastní sbor, ale samozřejmě to využívá. Přeci jenom je to spolek působící na úseku požární ochrany.
• Velké Pavlovice nejsou výjimka, a tak od roku 2000 působí téměř všichni členové jednotky i ve sboru, který pořádá kulturní akce anebo ty sportovní – především soutěže v požárním útoku.
• Od roku 2000 bylo pořádáno hasiči mnoho kulturních akcí, některé však z důvodu nízkých návštěv upadly do zapomnění (hasičský ples, burčáková zábava, mikulášská diskotéka pro děti), ale naopak některé se drží dodnes, např. maškarní odpoledne pro děti v plesové sezóně a také se hasiči každoročně podílí na pořádání Dne dětí anebo jej pořádají sami. Mezi ty novější patří Velkopavlovická lávka (soutěž v přejezdu lávky na kole nad hladinou rybníka).
• Bavit lidi však nezapomenuli hasiči ani v době epidemie COVID-19. Rozhodli se nazdobit hasičské vozidlo Tatra 815-7 vánočním LED osvětlením a vyjet do ulic města. Z této „nouzové“ akce však vznikla tradice a nazdobená auta projela městem v předvánočním čase už třikrát.
Jednotka SDH Velké Pavlovice na Facebooku
najdete nás na adrese * https://www.facebook.com/hasicivelkepavlovice/Velkopavlovičtí mladí hasiči na Facebooku
najdete nás na adrese * https://www.facebook.com/mladihasicivelkepavlovice/
Kontakt:
SDH Velké Pavlovice
Nám 9. května 40, 691 06 Velké Pavlovice
e-mail: hasicivelkepavlovice@seznam.cz
Starosta sboru: František PROCINGER
Velitel jednotky: Jiří SCHÄFER
tel.: 608 263 414 / e-mail: hasicivelkepavlovice@seznam.cz