Mít srdce na dlani, mít srdce láskyplné. Mít srdce zlomené, mít na srdci jizvu. Mít srdce na pravém místě, nebo na levém? Nebo uprostřed? Kde vlastně srdce je, jak vypadá, jak funguje? Jak to, že neúnavně bije celý náš život, až do posledního dechu, neúnavně, pravidelně, jako hodinky?
Možná, že na všechny tyto otázky žáci velkopavlovické základní školy ze třídy 8. A odpovědi nedostali, ale rozhodně se v rámci praktické hodiny přírodopisu, kdy si vyzkoušeli pitvu tohoto vzácného a záhadami opředeného orgánu, dověděli mnohé. Hodina se uskutečnila v pondělí 24. března 2025.
Neděste se, do rukou se jim nedostalo srdce přímo lidské, ale to nejpodobnější, jaké v živočišné říši existuje, tedy srdce vepřové. Díky němu mladí biologové zjistili, jak tento orgán funguje, proč tak funguje a lépe pochopili jeho stavbu. Mnozí z nich museli překonat sami sebe, při pohledu na tento unikát. Ale dali to, jsou dobří!
Říká se, že je srdce propojeno s mozkem. Říká se, že lásku nosíme v srdci... Neurologové by nás určitě rychle vyvedli z omylu - emoce jsou parketou mozku, ale přece, nějaká souvislost tu bude. Jak si jinak vysvětlit fakt, že pokud přiložíme k hrudníku kohokoliv jiného své ucho, bez sebemenší námahy uslyšíme jeho srdeční tlukot, ale své srdce, které nám bije jen několik desítek centimetrů od uší, absolutně nevnímáme? Jak pronesl v pořadu Hyde Park Civilizace jeden věhlasný český neurochirurg, mozek by se z toho rambajzu musel velmi rychle zbláznit, a tak se od tohoto hluku fištrónsky odstřihl. Lidské tělo je geniální, co říkáte?
Nutno poděkovat Řeznictví Dvořák za darování škole vepřového srdce a slečně učitelce Mgr. Tereze Veiglové za svůj pedagogický entusiasmus. Jak se sama na webu školy vyjádřila, už se těší na další podobné hodiny přírodopisu. Jsme zvědaví, co si pro své svěřence připraví příště.
Základní škola * Biologie v praxi - pitva vepřového srdce v 8. A s Mgr. Terezou Veiglovou
Text: Karolína Bártová / Foto: Archiv Základní školy Velké Pavlovice / 28.3.2025