Říčka Trkmanka byla po celé délce od pramene až po ústí do Dyje regulovaná, bez jakýchkoli zákrut. Díky projektu se část toku podařilo revitalizovat a vést novou, meandrující trasou, čímž se říčka mezi Bořeticemi a Velkými Pavlovicemi prodloužila o přibližně 400 metrů.
Vznikly zde výrazné říční oblouky, tůně, přibyla zeleň i úkryty pro drobné živočichy. Nový prvek se snaží splynout s krajinným rázem zdejší zemědělské krajiny a zároveň zpomaluje povrchový odtok vody, podporuje rozmanitost vodního prostředí a zdejších druhů. Na nové pozvolené břehy už například vyvedla své mladé čejka chocholatá.
Přínosy adaptačního opatření
Co opatření řeší
Upravený a napřímený tok v minulosti ztratil schopnost zadržovat vodu v krajině. Voda rychle odtékala, což se negativně projevovalo zejména v období sucha. Projekt díky zvětšení členitosti říčky přispěl ke zpomalení odtoku vody i snížení rizika zanášení koryta sedimenty. Místo se stalo cílem pěších výletů zdejších obyvatel. Vzniklá vyvýšená lokalita (hrúd) poskytuje dobrý přehled o realizovaném opatření i představu o fungování zdravé říční krajiny.
Jak to funguje
Na celkové ploše 9,9 ha se podařilo změnit a prodloužit trasu koryta, vytvořit meandry, vybudovat 5 tůní, vysázet 180 ks stromů a 450 ks keřů.
Délka revitalizovaného toku nyní činí 2277 metrů oproti předchozím 1891 metrům. Nové koryto říčky je navrženo na průtok Q1=4,1 m³/s. V upravovaném území vzniklo celkem 5 tůní, které mají různou velikost a tvar. Tůně nejsou příliš hluboké, nicméně dno je pod úrovní spodní vody, takže mají stálou hladinu vody. Celková plocha vodní hladiny tůní je 3338 m². Revitalizaci doplnily vegetační úpravy (zatravnění, výsadby dubů, lip a javorů babyk) a úkryty pro drobné živočichy (zídky z kamenné rovnaniny, plazníky).
Původní stav
V minulosti se na Trkmance provedla řada technických vodohospodářských úprav, které zjednodušily trasu toku a vytvořily příčný profil koryta bez břehových porostů. Tímto způsobem se však narušil hydraulický režim a proudění říčky, snížila se její členitost i ekologická hodnota a zejména celková stabilita. Koryto říčky se nadměrně zanášelo, což ještě více omezovalo funkce vodního toku.
Údržba
Zhotovitel díla má po dobu tří let na starosti následnou péči o břehové porosty. Jinak je správa a údržba řešeného úseku v kompetenci správce vodního toku v rámci běžné péče.
Proč to není jinak
Zvolené řešení vychází ze studie proveditelnosti, která zvažovala různá opatření v celém povodí řeky Trkmanky. Na řešení se shodli správce toku i obec Velké Pavlovice a v rámci něj se využil jak prostor koryta a břehů toku, tak dostatečný pozemek pro vytvoření nového meandrujícího koryta.
Největší výzvy a překážky
Bezprostředně po zahájení realizace se v lokalitě zjistila přítomnost bobra evropského. Proto bylo nutné upravit harmonogram prací i způsob jejich provádění, aby se minimalizoval dopad na tohoto chráněného živočicha.
Zkušenosti z provozu
Koryto bylo před realizací zarostlé hustým rákosím, které silně omezovalo průtoky. Po revitalizačním opatření se rákos do koryta neobvykle rychle vrátil. Zdá se, že v lokalitě dokáže dynamika nového koryta udržet rákos v přiměřeném rozsahu, tedy že porosty střídají lokality stojatých i proudících vod.
Kolik to stálo
Celkové náklady projektu dosáhly výše 31,6 milionů Kč bez DPH. Náklady hradila dotace z OPŽP i rozpočet Povodí Moravy. Životnost terénních úprav a přirozeného koryta toku není omezena, u vodohospodářských staveb se standardně odhaduje na 100 let. Výhodou je, že díky fungujícím přirozeným procesům řeky se pravděpodobně sníží finance na pravidelnou údržbu.
Více o adaptačním projektu Nadace Partnerství * ADAPTERA AWARDS
Revitalizace toku řeky Trkmanky u Velkých Pavlovic * naleznete po kliknutí ZDE
Lokalita: Velké Pavlovice, okres Břeclav
Realizace: 11/2020 – 11/2021
Autor: Sweco Hydroprojekt a.s. a VZD INVEST s.r.o.
Zhotovitel: Kavyl spol. s.r.o.
Investor: Povodí Moravy, s.p.
Kontakt: David Veselý
E-mail: vesely@pmo.cz
Web: www.pmo.cz
Zdroj: Nadace Partnerství * Adaptera Awards / 12.12.2022