Sběrné dvory, kontejnery ani domácí třídění neřeší všechno. I v dnešní době v některých domácnostech stále přetrvává pálení odpadů.
Topná sezóna v našich zeměpisných šířkách trvá více než půl roku. S prvními chladnými dny jsme všichni nastarovali kotle a nejrůznější jiná topidla. Ekologická, i ta méně ekologická. Topit se dá ledasčím – plynem, elektřinou, dřevem nebo uhlím.
Mnozí k topení využívají kotle na tuhá paliva nebo nejrůznější krby. A právě na ně apelujeme, aby k topení v žádném případě nepoužívali domovní odpad, dřevo se zbytky barev, gumu, plasty, popř. PET láhve.
Při jejich hoření vznikají látky, které nejen že zapáchají, ale také ničí zdraví nás všech.
A jak se na takové pálení dívá zákon?
Zákon č.86/2002, Sb. o ochraně ovzduší, §3
(4) Spalování látek ve zdrojích znečišťování ovzduší, které nejsou palivy určenými výrobci jejich zařízení, popřípadě látkami uvedenými v souboru technickoprovozních parametrů a technickoorganizačních opatření k zajištění provozu zdrojů znečišťování ovzduší podle § 11 odst. 2, je zakázáno.
(5) V otevřených ohništích, zahradních krbech nebo v otevřených grilovacích zařízeních lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva určená výrobcem, přičemž uvedená paliva nebo materiály nesmějí být kontaminovány chemickými látkami.
Text: Věra Procingerová / 14.12.2020