Dovolte, abych se vám představil. Mé jméno je Samuel Horák a jsem student třídy kvarta Gymnázia Velké Pavlovice. Rád bych se s vámi podělil o mé zážitky z Karibiku, kam jsem se dostal díky projektu Erasmus+.
Tento projekt Erasmus+ byl již můj čtvrtý a tak jsem moc dobře věděl co očekávat. Ale i tak mě v několika ohledech překvapil. Byl v karibském Sint Maartenu. Ostrov se dělí na jižní holandskou část a na severní francouzskou část.
Téma znělo "Capture Nature nebo-li Zachyť přírodu" a jsem rád, že bylo velmi otevřené. Workshopy jsme začínali okolo 9:30 hodin a trvaly do oběda. Poté další aktivity končily mezi druhou a třetí hodinou odpoledne. Na mnou absolvovaných projektech končívaly tyto aktivity klidně až okolo večeře, takže mě tato skutečnost příjemně překvapila.
Měli jsme také tzv. INTERCULTURE NIGHTS, které se uskutečňují na každém projektu a je to i jedna z mých nejoblíbenějších aktivit. Jedná se o krátké prezentace o zemích, které se účastní projektu. Představují se zde různé zvyky, tance, jídlo a celkově cokoliv, co si můžete představit pod pojmem kultura.
A co se dělá na workshopech? Všeobecně se dozvíte jak funguje samotný projekt. Například jaký má EU budget na projekty na 7 let, proč se jí vyplatí projekty pořádat anebo kde využijete Youthpass, který obdržíte na konci projektu. Pak už je to na organizátorech a na tématu, které vybrali.
Kdo se může přihlásit a kde projekty najdu? Kdokoliv od 13 do 30 let jako účastník. Projekty, kterých se zúčastňuji já, hledám na instagramové stránce @euthtogether a prozatím mě nikdy nezklamaly.
Gymnázium * Projekt Erasmus+; student Samuel Horák v Karibiku
Text: Samuel Horák, 14 let, třída kvarta Gymnázia Velké Pavlovice / Foto: Soukromý archiv Samuela Horáka / 7.12.2022