Vynášení Moreny má značit rozlučku se zimou a uvítání nového ročního období – dlouho očekávaného svěžího jara. Nejznámější jméno pro figuru je sice Morena, ale podle oblastí se označuje také jako Morana, Mařena, Smrtka, Smrt, Smrtholka nebo Marzana.
Zhotovovala se z nejrůznějších materiálů, zkrátka z toho, co bylo právě k dispozici. Tento západoslovanský lidový zvyk se zpravidla koná dva týdny před Velikonocemi.
V letošním roce tato již tradiční akce naší školky připadla na dvacátý březnový den. Morenu jsme vytvořili z přírodních materiálů, a to pouze z větviček vrby a břízy a z okrasné trávy. Korále dostala z vaječných skořápek.
Poslední úpravy jsou u konce a my se vydáváme na průvod městem k nedalekému potoku Trkmanka. Po příchodu na místo probíhá vystoupení dětí s pásmem básní, písní a tanců k tématu. „Zimo, zimo, táhni pryč!“, tak jsme se s ní rozloučili ještě před tím, než jsme ji hodili do říčky a se zaujetím pozorovali, jak ji unáší proud.
Zima už nám nebude škodit. Všichni jsme se radovali, že Morena - symbol zimy je už pryč a měli jsme radost z nového ročního období, které představuje blížící se dny plné slunce, světla, tepla a dobré nálady, milované jaro.
Mateřská škola * Děti se loučily se zimou. Vynesly Morenu
Text: Pedagogické pracovnice Mateřské školy Velké Pavlovice / Foto: Archiv Mateřské školy Velké Pavlovice / 27.3.2025